DENTAL BLOG

DİŞ, AĞIZ VE ÇENE BİLGİ BANKASI

MİNİ VİDALAR, ORTODONTİK MİNİ İMPLANTLAR NEDİR?

Mini Vidalar, Ortodontik Mini İmplantlar Nedir?

Ortodonti tedavisinde dişleri hareket ettirirken fizik kurallarını dikkate almamız gerekir. Bu kuralların en bilineni Newton’un etkiye tepki kuralıdır. Aksi takdirde dişler istenilen şekilde düzeltilemez.

Dişlerin hareketini sağlarken her zaman desteğe ihtiyacımız olur. Çoğu zaman gerekli destek diş telleri aracılığıyla dişlerin kendilerinden karşılıklı alınır. Ancak bazı durumlarda istenilen destek miktarının artması gerekmedir. Bu durumda istenilen diş hareketi zorlaşmakta, destek alınan dişlerde istenmeyen diş hareketleri meydana gelmekte ya da desteği arttırmak için ağız içinden ya da dışarıdan kullanılan aygıtlar hastaları çok zorlamaktadır.

Mini vidalar ya da ortodontik implantlar bu sorunları aşmak için geliştirilmiştir. İmplantlar diş hekimliğinde, diş eksikliklerinin tedavisi için kemik içerisine yerleştirilen genellikle titanyum alaşımından yapılan vidalardır ve ömür boyu ağızda kalması istenir.

Ortodontik implantlar ya da mini vidalar diş hareketine destek için geçici olarak kullanılır. Diş hareketine ihtiyaç duyulan süre boyunda ağızda kalması istenir diş hareketi tamamlanınca çıkartılır. Uygulaması oldukça kolaydır, ufak bir anestezi yapıldıktan sonra ve birkaç dakikada tamamlanır. Uygulamadan sonra hastalar herhangi bir rahatsızlık hissetmezler. Uygulama bölgelerine göre genellikle üst çene ve alt çenede diş kökleri arası ya da üst damağın ön bölgesidir.

Her hastada mini vida kullanılmasına gerek yoktur, ancak planlanan diş hareketlerini gerçekleştirebilmek, tedavi sonucunda istenilen hedefe ulaşabilmek ve güzel bir sonuç elde edebilmek için bazen gerekli olabilmektedir.


service

Cerrahi Operasyonlar

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

service

Ortodonti Tedavisi

Diş Teli, Braket

service

Pedodonti İşlemleri

Çocuk Diş Hekimliği

service

Endodonti İşlemleri

Kanal Tedavisi, Çürük, İmplant